Otázky a odpovědi

FAQ o Castingofka.cz a registraci

Castingofka? Databáze, nebo castingová agentura?

Castingofka.cz vznikla jako castingová agentura, která navazuje na předchozí castingovou aktivitu Mira Mráze. Důvod vzniku byl ale vytvoření technologického řešení na pomezí VOD, databáze a praktické technologické řešení služby pro herce.

Co z toho vyplývá? Aktuálně sami obsazujeme různé projekty, ale také naši databázi zpřístupňujeme režisérům, produkcím a studentům filmových škol, kterým rádi v jejich začátcích podáme pomocnou ruku.

Jaké jsou možnosti registrace?

V Castingofka.cz se můžeš registrovat online, což má spoustu výhod. V klidu si můžeš vybrat předplatné dle svých požadavků (BASIC - zdarma, anebo placené PLUS, či PROFI - rozdíly můžeš porovnat zde. Podle svého uvážení si pak můžeš svůj profil vyplnit a kdykoli aktualizovat, aby tě reprezentoval k tvé spokojenosti.

Můžu se registrovat i osobně?

Ne. Jsme technologická online služba 21 století. Pouze pokud je vám více než 65 let, napište nám email na info@castingofka.cz a určitě se domluvíme a pomůžeme vám.

Jakým způsobem je možné provést platbu za profily PLUS nebo PROFI?

Jedná se o měsíční, nebo roční předplatné, které ti zajistí výhody placeného profilu po dobu jednoho roku. Celou částku je možné zaplatit jednorázově platební kartou online.

Od kolika let věku je možné se u vás zaregistrovat?

Registrace není věkově omezená. Pouze pokud je Ti méně než 15 let, je potřeba vyplnit zákonného zástupce, který bude - v případě tvého výběru na casting - kontaktován.

Obsazujete komparz?

Ne, nebo lépe řečeno - někdy. Zkrátka komparz řešíme pouze v případě, že je to součástí projektu, který obsazujeme herecky. Jako castingová agentura se specializujeme prioritně na herecké role, a to nejen hlavní, ale i vedlejší a epizodní.

Ovšem je tu i možnost, že si tě pro komparz vybere jiná produkce, nebo studenti filmových škol, kteří mají do databáze Castingofka.cz přístup.

FAQ o tvém profilu a prezentaci

Jaké fotografie si mám dát do profilu?

Kvalitní fotografie jsou základem profesionální prezentace, která je pro herce nezbytná. Pokud tedy použiješ selfie fotografie, nebo v zrcadle s telefonem před tváří, ve slunečních brýlích, z dovolené po kolena ve vodě, a nebo skupinové se známými osobnostmi (nebo bez), nejedná se o kvalitní prezentaci.

Jestli máš svůj artový modelkovský book, tak ten pro casting do filmu, seriálu nebo reklamy také nebudeš potřebovat.

Nejlepší je portrét, headshot, nebo něco, co vypadá alespoň trochu profesionálně a zároveň odpovídá realitě. Správná fotografie by měla vyjadřovat to, jaký/-á jsi. Můžeš mít samozřejmě na různých fotografiích různé emoce a jeden snímek postavy v profilu je taky fajn. Pokud se chceš podívat, jak mají takové fotografie vypadat, a nebo s tím budeš chtít pomoct, klikni zde.

Co o sobě říkat v představovacím videu?

Pokud hledáš odpověď na tuhle otázku, vidíme to na konzultaci, kurz, nebo ti to video prostě natočíme. Další informace najdeš zde.

Můžu být obsazen/a i pokud mám pouze profil BASIC?

Určitě. Když se u nás zaregistruješ, tak jsi v naší databázi viditelný a je tedy možnost, že si tě na casting někdo vybere. Ovšem vždy je výhodou mít profil pečlivě vyplněný a také mít nahrané profesionální fotografie, případně video. Pokud s tímto potřebuješ pomoci, poradíme ti zde.

Placené profily PLUS a PROFI slouží pro lepší prezentaci, ale nejsou zárukou pro obsazení. V rámci těchto placených profilů můžeš mít své profesionální herecké webové stránky, umělecký životopis, více fotografii a videí v profilu, nebo slevy na profesionální focení, či kurzy a workshopy.

Když si zaplatím nějaký profil, bude pak ze mě hvězda?

Jestli z tebe bude hvězda záleží v první řadě právě na tobě. My ti s tím můžeme pomoci prostřednictvím našich kurzů, nebo ti poradíme s profesionální prezentací. Základem jsou kvalitní fotografie, dobré představovací video, případně webové stránky. S tím vším ti dokážeme poradit, abys to jako herec/herečka zvládnul/-a na jedničku.

Placené profily PLUS, a PROFI nabízejí lepší varianty prezentace a také možnost přihlásit se přímo na probíhající castingy. Vysněnou roli však nezaručují.

Pro koho jsou určené portréty z profesionálního focení v Castingofce? Můžu je použít?

Určitě ano! Fotografie a představovací videa jsou určena v první řadě pro tebe. Můžeš si je dát na sociální sítě, webové stránky (třeba na ty, které jsou součástí profilů Castingofka PLUS a PROFI), nebo je posílat režisérům, produkcím… Dokonce se s nimi můžeš registrovat do jiných castingových agentur. Anebo s nimi nemusíš dělat nic. Nejlepší ale bude, když s nimi uděláš všechno.

Jak se správně prezentovat, mám dobrý showreel?

…to je širší téma, které se dynamicky mění, i když základ zůstává stejný. Pokud potřebuješ osobní konzultaci, je možné si ji rezervovat zde.

FAQ o castingu, jeho formách a jak to vlastně funguje

Když se zaregistruju, jak se dozvím o castingu?

Většinou tě prostřednictvím emailu budeme kontaktovat my, nebo režisér, či nějaká produkce, která má do naší databáze přístup. Toto platí pro všechny typy profilů včetně BASIC, který je zdarma. Součástí placených profilů PLUS a PROFI je navíc možnost proaktivně se na nějaký casting přihlásit, a to v záložce “Probíhající castingy” přímo ve svém profilu.

O dalším procesu castingu, na který se hlásíš by tě měl informovat organizátor castingu.

Nechodí mi od vás žádné nabídky, proč?

V první řadě si v emailu zkontroluj spam, možná ti naše zprávy padají tam. Pokud ano, je potřeba označit, že se v našem případě o spam nejedná. Také je dobré zkontrolovat a aktualizovat si svůj profil v databázi Castingofka.cz Pokud je totiž málo vyplněný, je možné, že se ve vyhledávání pro režiséry a produkce vůbec nezobrazuje. Také je možné, že v profilu nemáš adekvátní fotografie. S tím a s profesionální prezentací celkově ti pomůžeme zde.

Už je to dávno, co jsem se registroval/-a a pořád mi nepřišla žádná nabídka, jak je to možné?

Je třeba si počkat, lidí je hodně a konkurence veliká. Každý má šanci někde účinkovat, požadavky na obsazení jsou skutečně různorodé. Aby tě ale na casting vůbec někdo oslovil, je nespornou výhodou mít kvalitní prezentaci, protože bez ní to většinou nejde. Ale můžeš to zkusit, i zázraky se dějí :).

Také je dobré zkontrolovat a zaktualizovat si svůj profil v databázi Castingofka.cz Pokud je totiž málo vyplněný, je možné, že se ve vyhledávání pro režiséry a produkce vůbec nezobrazuje.

Pokud chceš v tomto směru pro svoji kariéru něco udělat, pomůžeme ti s profesionální prezentací a představovacím videem zde.

Jak se můžu přihlásit na casting?

Všechny probíhající castingy zveřejňujeme pro profily PLUS a PROFI. Přihlásit se tedy může kdokoliv, kdo je majitelem jednoho z těchto předplatných.

Pokud je organizátorem castingu právě Castingofka, zařadíme tvoje fotografie do transparentního výběru a pak postupujeme dle pokynů režiséra, či produkce. V případě výběru většinou následuje osobní casting, nebo dostaneš zadání na selftape.

Máš kvalitní fotografie a představovací video, které ti ve výběru může zásadně pomoct? Pokud ne, poradíme ti s tím my - zde.

Když narazíš na nějakou nabídku Castingofky na sociálních sítích, přečti si, co je potřeba splnit pro přihlášení na casting. Určitě to není komentář "mám zájem", nebo zpráva na Facebooku.

Co je to selftape?

Selftape je forma castingu, kdy se doma natočíš na mobil nebo kameru a pak nám video pošleš přes internet. Dříve byla tahle forma preferovaná pro velké zahraniční projekty, ale dnes je nutností skoro pro každou reklamu, film nebo i jinou hereckou roli. Také se ti může stát, že se nebudeš moci na osobní casting dostavit, ale přitom o něj budeš mít zájem. V tom případě se zkus zeptat na možnost zaslání selftape a třeba budeš mít štěstí.

Ale aby tato forma účasti na castingu zafungovala, musí být selftape skutečně profesionální. Pokud chceš vědět, jak správně natočit selftape, pomůže ti třeba náš kurz či workshop. Naučit se to můžeš zde.

FAQ pro začínající herce

Jak se stát hercem?

Rozhodně to není tak, že se jednoho dne probudíš a řekneš si: “Tak jo, dneska někam napíšu, že chci roli ve filmu, a oni mě určitě obsadí.” Aby profesionální herci dělali dobře svoji práci, studují konzervatoře, vysoké školy, navštěvují kurzy, čtou hodně literatury a mají spoustu praxe v různých filmových nebo studentských projektech. Takže jestli chceš v tomhle směru něčeho dosáhnout, můžeš začít třeba v hereckém kurzu u nás zde.

Pokud máš zájem o praxi, můžeš se přihlásit do studentských projektů, které jsou v databázi Castingofka.cz viditelné pro profily PLUS a PROFI.

V neposlední řadě je ale potřeba mít kvalitní prezentaci, protože bez ní tě na žádný casting nikdo - nikdy - nikam nepozve. S profesionální prezentací ti rádi pomůžeme zde.

Můžu být obsazen i když nejsem herec? / Nemám zkušenosti s herectvím, můžu si taky někde zahrát?

Obsazen může být vlastně každý, kdo splňuje specifika daného projektu. Požadavky na obsazení totiž bývají velmi rozmanité. Herci se své profesi věnují celý život, chodí na stovky castingů a občas jim nějaký vyjde. Počítej proto s tím, že to sice není jednoduché, ale také to není nemožné. Je zapotřebí talentu, štěstí a pomůžou i zkušenosti. Ty můžeš nasbírat nejen samotným natáčením, ale také na našem kurzu či workshopu.

FAQ pro klienty

Chci herecky obsadit reklamu. Jak to udělat?

Nejprve musím vědět, co budu natáčet a pro koho. Mám tedy scénář, ze kterého je patrné, koho hledám a co od herců požaduji. Musím si ujasnit, jaká forma castingu je pro mě nejvhodnější a jaký honorář mohu nabídnout.

Jaké formy castingu existují a kterou bych měl zvolit?

Klasickou formou castingu pro střední a větší reklamní kampaně je osobní casting. Stanovíme si tedy termín castingového dne, na který pozveme relevantní herce pro žádané role a s každým z nich za rovných podmínek uděláme konkrétní hereckou akci a dostaneme výkon, který potřebujeme.

Další a úspornější formou castingu je self-tape. Jedná se o způsob castingu, kdy každý herec dostane písemné zadání a natočí se doma sám podle svých schopností a možností. V minulosti se tato forma využívala především u zahraničních projektů, kdy se herci nemohli osobně zúčastnit castingu. Od dob "covidu" se však začala používat stále častěji kvůli bezpečnostním opatřením a technologické dostupnosti.

V případě, že se rozhodnete pro osobní formu castingu u nás, dáváme hercům, kteří mají zájem o casting, ale nemohou se ho zúčastnit, také případnou možnost varianty self-tape castingu.

Pokud mám omezené zdroje, zvolím formu castingu - doporučení. Napište nám na info@castingofka.cz. Popište koho hledáte, do jakého projektu a uveďte herecký honorář. Dáme vám vědět, jaké jsou možnosti a podmínky, a doporučíme konkrétních pár herců, kteří se do projektu hodí.

Vždy je možnost obsadit si projekt sám. Pokud si na to troufáte, přihlaste se do našeho systému, přidejte popis projektu a podmínky a můžete začít s vyhledáváním svého vysněného hereckého obsazení.

Jak nastavit honorář?

První část hereckého honoráře tvoří honorář za denní nasazení. Jedná se o den, který si herec vyhradí pro váš projekt.

V případě reklamní kampaně je však potřeba definovat také buy-out. Jedná se o práva na využití hereckého výkonu k propagaci vašeho produktu. Buy-out tedy definuje období (od-do), místo (kde ČR/SR) a způsob a platformy (tv/internet/kino...), kde se bude herecký výkon šířit.

Další FAQ

Bude se něco točit v Hradci Králové? (nebo si dosaďte město na které se chcete zeptat)

To je ve hvězdách. Oceňujeme zájem, ale na podobné dotazy neodpovídáme. Nejsme produkční společnost, takže natáčení neorganizujeme, ale řešíme pouze obsazování jednotlivých projektů.

Pokud máš zájem natáčet ve svém kraji, vyplň si ho v kolonce “bydliště” ve svém profilu v naší databázi. Když bude nějaká produkce natáčet poblíž tebou požadované lokality a ty budeš mít kvalitní prezentaci a splňovat jejich požadavky na obsazení, určitě si tě najdou.

Mám zájem o casting.

Děkujeme, super a přejeme hezký den. Nic víc se totiž na tento “nedotaz” napsat nedá. Protože pouze když se u nás zaregistruješ, tak jsi v naší databázi viditelný a je tedy možnost, že si tě na casting někdo vybere.

Technické FAQ

Vytvořil jsem si u vás profil a nemohu se najít ve vyhledávání, jak je to možné?

Všechny profily procházejí revizí a ta proběhne vždy do dvou pracovních dní. Veřejné vyhledávání je součástí pouze profilů PLUS a PROFI. Pokud máš jeden z těchto profilů a přesto se i po pár dnech od registrace nemůžeš ve vyhledávání najít, tak je možné, že máš profil nedostatečně vyplněný, nebo v něm nemáš adekvátní fotografie. Zkontroluj tedy svůj profil a zjisti, kde je chyba, případně nám napiš na info@castingofka.cz. Jestli potřebuješ pomoci s vytvořením profesionálních fotografií, poradíme ti zde.

Pokud máš základní profil BASIC, tak veřejné vyhledávání není jeho součástí. Ovšem režiséři a produkce, které mají do databáze Castingofka.cz speciální přístup, ti všichni tě uvidí a mohou oslovit - samozřejmě pokud máš profil dostatečně vyplněný.

Jak můžu změnit svůj kontaktní email (neboli email účtu)?

Změna emailu je samozřejmě možná, napiš nám (ideálně z původního emailu) na info@castingofka.cz a do předmětu uveď "změna emailu". Také potřebujeme vědět, o jaký účet se jedná.

Nejde mi vložit do profilu video z youtube, co mám dělat?

Použij celou (nikoli zkrácenou) URL adresu webové stránky s videem z youtube, nebo vimeo a určitě to fungovat bude.

Nejde mi přihlásit se do profilu, zobrazuje se mi hláška "stránka expirovala". Co mám dělat?

Zkus obnovit stránku, aby se znovu načetla (ikona pro obnovu stránky, nebo klávesa F5), případně do adresního řádku napiš URL adresu https://www.castingofka.cz/.

Jak můžu smazat svůj účet?

Pokud chceš svůj účet na Castingofka.cz smazat, napiš nám z emailu, pod kterým máš vytvořený svůj profil, na info@castingofka.cz a do předmětu uveď "smazání profilu". Také dobré napsat, o jaký účet se jedná.